КУЛЬТУРА

Поради як економити електроенергію: побутова техніка й заощадження без витрат грошей

Якщо ви хочете придбати холодильник, телевізор чи будь-яку іншу побутову техніку, варто купувати пристрої з найвищим класом енергоефективностіЯкщо ви хочете придбати холодильник, телевізор чи будь-яку іншу побутову техніку, варто купувати пристрої з найвищим класом енергоефективності. Фото: ілюстративне pixabay.com

Скоротити споживання електроенергії допоможуть не лише інноваційні технології, а й прості повсякденні правила.

Тарифи вже давно стали для багатьох українців досить болючою темою. То підскочить ціна на газ, то на електроенергію, а зарплати та пенсії ростуть не настільки відчутно. Тому, на жаль, залишається думати, як зекономити. У більшості випадків це вимагає додаткових витрат. Наприклад, на заміну старої побутової техніки на нову, яка менше споживатиме електроенергії. Проте тут не все так просто, як може здаватися на перший погляд.

Якщо ви хочете придбати холодильник, телевізор чи будь-яку іншу побутову техніку, варто купувати пристрої з найвищим класом енергоефективності. Вони можуть бути дорожчими на кілька тисяч гривень за «старіші» моделі, але надалі ви зможете менше витрачати на оплату електроенергії. Довідатися клас енергоефективності досить просто. На етикетці має бути нанесене спеціальне маркування: літера алфавіту та кольорова смужка.

Класи енергоефективності: яка побутова техніка споживає найменше

Якщо коротко: чим ближче буква до початку алфавіту, тим вища енергоефективність приладу. І навпаки. Крім того, на етикетці має бути вказане річне споживання електроенергії. Відтак краще купувати техніку, чий клас енергоефективності вказаний як «А+++», «А++» та «А+». Оскільки кожен з видів побутової техніки має свої вимоги до споживання електроенергії, для прикладу розглянемо лише один з них — холодильник.

В середньому холодильники класу «А++» і вище «з’їдають» за рік менше, ніж 150 кіловат-годин. Відтак спожита ним електроенергія коштуватиме його власнику при нинішньому тарифі (1 гривня 68 копійок за кіловат-годину) менше як 252 гривні на рік. У більшості випадків ціни на такий прилад стартують від 12-ти тисяч гривень.

Витрати холодильників нижчих класів енергоефективності орієнтовно такі: «А» споживатимуть від 150 до 300 кіловат-годин (від 252 до 504 гривень на рік); «В» — від 350 до 550 кіловат-годин (від 550 до 924 гривень на рік); «С» і «D» — від 600 до 800 кіловат-годин (від 1 000 до 1 344 гривень на рік).

Приклад етикетки, на якій вказується рівень енергоефективності холодильника на рівні «А++»

Приклад етикетки, на якій вказується рівень енергоефективності холодильника на рівні «А++»

До речі, нині холодильники класу «B», «C» і «D» світові виробники поступово знімають з виробництва. А прилади класів «E», «F» і «G» не виготовляють вже понад десять років. До речі, до останніх належить техніка, вироблена у Радянському Союзі, яку досі використовують деякі домогосподарства.

Слід зауважити, що наведені розрахунки досить загальні. Холодильники одного й того ж класу можуть мати різні витрати електроенергії. Це залежить від багатьох нюансів, до прикладу, їх об’єму. Тому потрібно розуміти потреби своєї сім’ї: якщо вам вистачає холодильника на 150 літрів, не потрібно купувати на 250, інакше будете витрачати зайві кошти на електроенергію.

Реальна чи надумана економія?

Ви хочете зекономити на електроенергії, тому вирішили купити холодильник вищого класу енергоефективності? Майте на увазі: хоча новий холодильник менше «з’їдає» електроенергії, зекономлені на цьому кошти можуть не окупити таке придбання.

Приклад. Вам впав в око холодильник класу «А++», який споживає на рік 140 кіловат-годин. Він коштує 14 700 гривень, а заявлений виробником термін експлуатації становить десять років. За цей час він витратить 1 400 кіловат-годин. Якщо впродовж цього часу нинішній тариф не зросте, в грошовому еквіваленті це становитиме 2 тисячі 352 гривні. Таким чином, якщо ви замінюєте робочий холодильник класу «B», за десять років витрачені вами кошти взагалі не окупляться. Однак розуміючи можливість зростання тарифів у найближчі роки, можна думати по заміну техніки класів «C», «D», «E», «F» і «G».

Коли варто купувати нову техніку: думка експерта

Щоб краще розібратися у ситуації, кореспонденти «Сімейної газети» звернулися за коментарем до експерта у сфері енергоефективності — заступника завідувача відділу енергоменеджменту Хмельницької міської ради Дмитра Леськіва.

«Припустимо, що у вас ще з 80-х стоїть старий холодильник «Донбас» і у нього погано зачиняються дверцята. Звісно, він споживає невиправдано багато електроенергії. Якщо замінити його навіть на холодильник класу «B» чи «C», витрачені кошти швидко окупляться, — запевняє Дмитро Леськів. — Однак, щоб заощаджувати кошти на спожитій електроенергії, не варто заміняти більш-менш сучасний холодильник у робочому стані на новий з вищим класом енергоефективності. У більшості випадків він не окупиться».

Спеціаліст радить купувати побутову техніку з класом енергоефективності не нижче як «А», лише якщо поламалася стара. За його словами, щоб відчутно зменшити рахунки у своїх платіжках, потрібно зрозуміти, де саме ваша оселя найбільше витрачає енергії, й виправити цю проблему. Наприклад, замінити радянські холодильник і телевізор на сучасні. Однак найбільше енерговитрат припадає саме на тепло. Тому відчутнішу економію принесе утеплення будинку чи квартири. Насправді кожен випадок індивідуальний, і його потрібно розглядати окремо. Комусь потрібно лише замінити вікна, іншим ще й утеплити стіни.

Як зменшити споживання електроенергії, не майже нічого не витрачаючи

Втім, не всі заходи з енергоефективності вимагають грошових витрат. Іноді варто дотримуватися простих правил, які зекономлять електроенергію.

Порада №1. Не ставте холодильник біля кухонної плити та під прямим сонячним промінням, адже він потребуватиме більших затрат електроенергії для охолодження. Також варто його трішки відсунути від стіни, щоб він не стояв до неї впритул. Регулярно розморожуйте холодильник.

Порада №2. Вимикайте з розетки мобільні телефони, ноутбуки, планшети та іншу техніку після того, як вона зарядилася. Так ви не лише заощадите електроенергію, а й вбережете акумулятори від швидкого зношування.

Порада №3. Не тримайте телевізор та інші побутові прилади у так званому «режимі сну». Вимикайте прилади з розетки, якщо ви ними не користуєтеся.

Порада №4. Повністю завантажуйте пральну машину. Під час часткової завантаженості вона споживає майже стільки ж води та електроенергії, як й при повній.

Порада №5. Спочатку прасуйте речі, які потребують мінімальної температури.

Порада №6. Якщо у вас електрична плита, вимикайте конфорку за кілька хвилин до готовності їжі. А для її швидшого приготування накривайте посуд кришкою. Якщо користуєтеся електричним чайником, регулярно видаляйте накип і наливайте лише потрібну вам кількість води.

Порада №7. Замініть старі лампочки розжарювання на нові світлодіодні. Щоправда, тут не все просто — неякісні світлодіодні світильники можуть негативно вплинути на ваш зір.

To Top