ПОЛІТИКА

Конституційний суд скасував мінімальний вік для виходу на пенсію за вислугою років

Норму про встановлення мінімального віку для виходу на пенсію визнали неконституційною.

У Конституційному Суді визнали неконституційним встановлення мінімально необхідного віку для нарахування пенсії за вислугу років. Про це повідомляє прес-служба КСУ, інформує Ukr.Media.

Таке рішення судді прийняли за конституційним поданням 45 народних депутатів щодо відповідності Конституції окремих положень Закону "Про пенсійне забезпечення" і 48 народних депутатів України щодо відповідності Конституції окремих положень законів про пенсійне забезпечення для окремих категорій осіб.

"Цим рішенням Конституційний Суд України визнав такими, що відповідають Конституції України (є неконституційними), положення пункту "а" статті 54, статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 5 листопада 1991 року № 1788-ХІІ зі змінами (далі — Закон 1788), внесеними згідно із законами України "Про внесення змін у деякі законодавчі акти України щодо пенсійного забезпечення" від 2 березня 2015 року № 213-VIII (далі — Закон 2013), "Про внесення змін у деякі законодавчі акти України" від 24 грудня 2015 № 911-VIII (далі — Закон 911)", — йдеться в повідомленні.

Законом № 911, зокрема, встановлено як додаткова умова для призначення пенсії за вислугу років до досягнення віку 50 років для працівників льотного і льотно-випробного складу, і 55 років для працівників освіти, охорони здоров'я і соціального забезпечення, а також артистів театрально-концертних та інших видовищних закладів, підприємств і колективів.

Відповідно ж до статті 51 Закону № 1788, пенсії за вислугу років встановлюються окремим категоріям громадян, зайнятим на роботах, виконання яких призводить до втрати професійної працездатності або придатності до настання віку, що дає право на пенсію за віком.

Тобто, як пояснили в суді, у зазначеній нормі йдеться про роботи, які мають безпосередній вплив на здоров'я працівника та можуть призвести до втрати професійної працездатності (здатності виконувати роботу по професії) до настання віку, що дає право на пенсію за віком, а отже — до неможливості ефективно виконувати роботу без шкоди для власного здоров'я і безпеки оточуючих.

"З викладеного випливає, що втрата професійної працездатності або придатності не пов'язана з досягненням працівником певного віку, тому не може бути умовою для призначення пенсії за вислугу років", — констатували в КСУ.

У Конституційному Суді виходять з того, що встановлення як додаткової умови для призначення пенсії за вислугу років до досягнення віку 50 років і 55 років нівелює сутність права на соціальний захист.

Крім того, на думку КСУ, підвищення на 5 років віку виходу на пенсію для жінок, а також збільшення на 5 років загального та спеціального стажу роботи, необхідного для призначення пенсії за вислугу років для окремих категорій працівників, є такими, які позбавляють зазначених осіб права на соціальний захист і не відповідають конституційним принципам прав і свобод людини, соціального захисту.

To Top