КУЛЬТУРА

Добудова ХАЕС: аналіз продовження будівництва обійдеться в 700 тисяч євро

Шведська компанія має провести аналіз варіантів завершення будівництва енергоблоків №3 та №4 Хмельницької АЕС Шведська компанія має провести аналіз варіантів завершення будівництва енергоблоків №3 та №4 Хмельницької АЕС . Фото: ХАЕС

Підрозділ «Енергоатому» уклав угоду зі швецькою компанією.

До кінця 2024 року мають виконати аналіз варіантів завершення будівництва енергоблоків №3 та №4 Хмельницької АЕС із застосуванням досвіду компанії «Westinghouse» у галузі реакторних технологій. Про це пише видання «Наші гроші», посилаючись на укладену угоду відокремленого підрозділу «Атомпроектінжиніринг» ДП «НАЕК «Енергоатом» з компанією «Westinghouse Electric Sweden AB» (Швеція) про аналіз варіантів добудови Хмельницької АЕС за 700 тис євро. Відповідна угода оприлюднена в системі «Прозорро».

«Мова про перший етап, що передбачає оцінку варіантів закупівлі комплектного реактора, включаючи корпус реактора, верхній блок реактора і опорне/упорне кільце корпусу реактора, а також попередню оцінку відповідних будівельних конструкцій, – пишуть «Наші гроші». – Цей перший етап стосується енергоблоку №3. «Westinghouse» має проаналізувати наявні звіти про поточний стан реакторної будівлі та проектні креслення будівельних конструкцій шахти реактора реакторного відділення. Також вона детально обстежить відповідні зони реакторної будівлі для оцінки поточного стану та обсягу виконаних будівельно-монтажних робіт і оцінить можливість реалізації двох потенційних стратегій закупівлі. Варіантом «А» є отримання реакторної установки В-466Б, яка зберігається на майданчику АЕС «Белене» (Болгарія), а варіантом «Б» – отримання реактора В-320 від компанії «Skoda JS» (Чехія)».

Компанія «Westinghouse Electric Sweden AB» є швецькою філією американської компанії «Westinghouse Electric Company». У 2017 році «Westinghouse Electric Company», як пише видання «Наші гроші», збанкрутіла, а в 2018 році японська «Toshiba» продала її за 4,6 мільярдів доларів США компанії «Brookfield Business Partners», яка є дочірнім підприємством канадської інвестиційної корпорації «Brookfield». Торік інша «дочка» «Brookfield Renewable Partners» та канадська корпорація «Cameco» оголосили, що придбали «Westinghouse Electric Company» у «Brookfield Business Partners» в рамках угоди на 7,9 мільярдів доларів, включаючи борг. Відтоді «Brookfield Renewable Partners» і його інституційні партнери володіють 51% акцій, а «Cameco» – рештою 49%.

Нагадаємо, ще в 2020 році уряд затвердив перелік пріоритетних для держави інвестиційних проєктів на 2020-2023 роки. Серед яких була і добудова третього та четвертого енергоблоків Хмельницької АЕС. На початку цього року Кабмін ухвалив рішення про початок будівництва двох енергоблоків АР1000 американської компанії Westinghouse на ХАЕС. Тоді ж глава Міненерго Герман Галущенко спрогнозував, що будівництво може бути завершено орієнтовно у 2032 році. Щоправда, йшлося про нові 4 та 5 енергоблоки.

У жовтні цього року «Суспільне. Хмельницький» надіслало інформаційний запит до ДП «НАЕК «Енергоатом» та ВП «Хмельницька АЕС» щодо будівництва/добудови енергоблоків №3 та №4 Хмельницької атомній електростанції. У відповіді на який йдеться про те, що станом на жовтень 2023 року виконуються ремонтно-відновлювальні роботи на енергоблоці №3 Хмельницької АЕС. Про добудову чи будівництво енергоблоків атомної електростанції наразі не йдеться тому, що очікується прийняття Верховною радою Закону України «Про розміщення, проєктування та будівництво енергоблоків №3, 4 Хмельницької АЕС». «Загальний стан будівельної частини на момент припинення робіт енергоблока №3 — 75%, енергоблока №4 — 28%, але варто врахувати, що за цей час частина збудованих об’єктів піддавалася впливу навколишнього середовища та погодних умов. Наразі проходить ретельна перевірка стану конструкцій та модулів», – наприкінці жовтня повідомляло «Суспільне. Хмельницький».

Читайте також – «Зафіксували сейсмічні наслідки»: МАГАТЕ дали оцінку атаки «мопедами» біля Хмельницької АЕС

To Top