КУЛЬТУРА

Взяти кредит і не помилитися На правах реклами

Для серйозних та коштовних покупок краще користуватися більш складними в оформленні, але значно дешевшими видами кредитуванняДля серйозних та коштовних покупок краще користуватися більш складними в оформленні, але значно дешевшими видами кредитування. Фото: finclub.net

Споживче кредитування в Україні швидко відновлюється, про що свідчить офіційна статистика банківського регулятора.

За останній рік обсяг кредитів фізичних осіб зріс на 6,1 мільярд гривень. Причому більше половини цієї суми (3,7 млрд грн) банки наростили протягом жовтня 2023 року.

Кредитування населення активізувалося за усіма напрямами. Традиційно високим попитом користуються кредити готівкою та на картку. Після тривалої перерви українці взялися активно оновлювати автівки. А завдяки держпрограмі отримали змогу купувати житло. Що особливо важливо з огляду на величезну кількість внутрішньо-переміщених осіб в Україні.

Та все ж більшість українців прагне взяти кредит під впливом ситуативного бажання придбати якісь товари. В цьому немає нічого поганого, але час від часу поспіх може надати шкоди позичальнику. Адже надшвидкі кредити готівкою, що їх пропонують окремі установи, без належної перевірки платоспроможності позичальника, є дуже коштовними. Що, до речі, стало предметом гарячої дискусії та спонукало цього року депутатів запустити процес встановлення законодавчого обмеження відсотків за споживчими кредитами.

Швидкі готівкові кредити не є абсолютним злом, але використовувати їх слід виключно за призначенням: для покриття тимчасового дефіциту сімейного бюджету, відносно невеликих покупок тощо. Й при цьому чітко та ретельно розраховувати в який строк позику буде погашено.

Для серйозних та коштовних покупок краще користуватися більш складними в оформленні, але значно дешевшими видами кредитування. Наприклад, для великого ремонту в квартирі оптимальним рішенням буде залучення іпотечного кредиту під заставу нерухомості. Житло, що при цьому віддається в заставу по кредиту, не переходить у власність до банку. За умови виконання зобов’язань за кредитом з боку позичальника, боятися втратити квартиру не варто.

Для менших сум можна скористатися кредитом під заставу автомобіля. В цьому випадку також автівка залишається у власності позичальника та нею можна вільно використовуватися.

Та заставні кредити значно дешевші за беззаставні. Й для великих сум на тривалий термін вони є значно вигіднішою альтернативою. Хоча слід визнати, що їхнє оформлення є не настільки простим, як у випадку миттєвих позик на картку. Адже окрім підписання самого договору кредиту треба додатково підписати нотаріальний договір застави. Під час цієї
процедури нотаріус внесе предмет застави до реєстру об’єктів, продаж яких тимчасово заборонений. Це необхідно, щоб убезпечити його від потенційного шахрайства.

Очевидно, що залучення нотаріуса до підписання кредитної угоди вимагає оплати його роботи. Ця обставина робить заставний кредит невигідним для маленьких сум кредитування.

Саме тому прості кредити готівкою чи на картку, навіть попри більшу відсоткову ставку, є однією з найбільш прийнятних альтернатив, коли йдеться про позики на кілька тисяч або кількадесят тисяч гривень.

Та який би кредит ви не обрали, перш за все слід звернути увагу на реальну річну відсоткову ставку, що зазначена в істотних характеристиках споживчого кредиту. А також за допомогою кредитного калькулятора розрахувати розмір щомісячного платежу, що залежить не тільки від ставки, але й від строку кредитування та суму позики. Фінансисти рекомендують уникати кредитів, щомісячний платіж за яким перевищує 30-40% доходів позичальника або сім’ї. Багаторічний досвід показує, що за більшого кредитного навантаження зростають ризики порушення умов кредитного договору в частині сплати тіла та нарахованих відсотків. Що зрештою може призвести щонайменше до погіршення кредитної історії.

To Top