Новини Франківська

Театралізована екскурсія містом “100 хвилин по Івано-Франківську: ваш гід – бібліотека” Новини Івано-Франківська

7 травня Івано-Франківськ відзначив 361 річницю від заснування.  Місто було засноване як фортеця для захисту від набігів кримських татар. Дата його заснування точно не визначена, проте достеменно відомо, що у 1662 році Станіславів отримав магдебурзьке право. Ця дата і вважається офіційною датою заснування.

 

З 1662 до 1939 року місто неодноразово змінювало свою назву від «Станіславів» (1662-1772 року і з 1918 до 1939) до «Станіслав»  (з 1772 до 1918; з 1939 до 1662 року), а 9 листопада 1962 року з нагоди 300-річчя було перейменовано в Івано-Франківськ на честь видатного письменника Івана Франка.

 

На сьогодні Івано-Франківськ – це економічний і культурний центр Прикарпаття, одне з найбільших міст Галичини, славиться своїми фестивалями, імпрезами і культурно-розважальними заходами. Цьогоріч, навіть попри війну, на франківців, гостей міста і ВПО очікувало багато цікавого.

 

 

Гарним початком відзначення Дня міста стала театралізована  екскурсія містом “100 хвилин по Івано-Франківську:  “Ваш гід – бібліотека” – чудовий захід, організований і проведений 04.05.2023 р. працівниками абонементу центральної міської бібліотеки Івано-Франківської МЦБС Департаменту культури Івано-Франківської міської ради  спільно з театром-студією “Жива історія” у форматі  відкритого заходу для  колег – завідувачок бібліотек-філій Івано-Франківської МЦБС.

 

 

Нестандартний  захід такого формату розпочався об 11:00 год на  абонементі ЦМБ коротким знайомством з бібліотекою, презентацією книжкової виставки та  невеликим оглядом  творчості письменників міста.  Провели бліц-вікторину про  заснування вулиці Короля Данила і її першу назву (на цій вулиці знаходиться книгозбірня).  Правильною відповіддю потішила бібліотекарка бібліотеки-філії №3 Віра Якимечко і отримала книжковий приз  – антологію «Літературний StanislawІФ», до якої увійшли твори відомих містян за три з половиною століття.

 

Продовжили захід в середмісті неймовірною екскурсією. Стартували в 12:00 год від символу  Івано-Франківська – міської ратуші, що  на площі Ринок, яка, наче той фенікс із попелу, тричі повставала з руїн. Саме ця споруда – єдина в Європі Ратуша, що має шлемовидний  купол. Вона побудована в стилі функціоналізму і є єдиною світською спорудою в Україні, що має позолочений купол.

 

 

Біля Ратуші мали можливість приєднатися до екскурсії всі бажаючі, серед яких і депутатка  Верховної Ради України – Оксана Савчук, і очільниця культури міста – Надія Загурська, і багато-багато містян і гостей міста та ВПО, серед яких користувачі бібліотеки з Харкова, Херсона та представники Центру “Я – Маріуполь”, з яким бібліотека має тісну співпрацю.

 

Учасників екскурсії чекали цікаві локації  з  неймовірними  і маловідомими фактами з історії Івано-Франківська, його вулиць та знаних людей, пов’язаних з цими вулицями від талановитої та ерудованої бібліотекарки абонементу ЦМБ, історикині за фахом і освітою – Марії Зіняк.

 

Загалом, учасники екскурсії мали змогу споглядати місто, дізнатися про нього нове та незвідане і буквально доторкнутися до міських легенд. Завдяки учасникам  театру-студії “Жива історія” слухачі екскурсії  мали змогу  довідатися про історію Станіславова-Івано-Франківська від видатних історичних персонажів,  котрі свого часу жили й творили в місті. 

 

Біля Колегіяти (Колегіальний Костел Пресвятої Богородиці) гостей зустрів Станіслав Потоцький (у харизматичному виконанні молодого письменника Богдана Гасюка) – герой битви під Віднем 1683 року, на честь котрого у 1662 році й було названо місто. 

 

 

Далі екскурсійна група рушила вулицею Низовою до Фортечного Бастіону – залишків славетної фортеці,  спорудженої майстром Францішком Корррасіні. Далі, попри  Архикатедральний Собор Воскресіння Христового, звернули на вулицю Лесі Українки до таємної квартири Миколи Твердохліба. Там учасників зустрів славний  “Грім” – майор УПА, референт СБ Карпатського краю (1944—1949), командир ВО-4 «Говерла» (1945—1954). Лицар Золотого Хреста Заслуги 1 класу (в ролі – провідний науковий співробітник Івано-Франківського обласного музею визвольних змагань ім. С. Бандлери Петро Ганцюк) разом зі своєю дружиною Ольгою Герасимович (яку чудово втілила Аліна Маліновська) розповіли про історію своєї боротьби. 

 

На вулиці Труша всіх зустріла Наталія Кобринська (яку прекрасно зіграла  дослідниця і педагогиня Ірина Садула) – українська письменниця, засновниця організованого фемінізму в Україні, котра створила першу в Україні феміністичну організацію «Товариство руських жінок». 

 

Далі  попрямували до Темпеля – Станіславської Синагоги. Івано-Франківськ – мультинаціональне місто, де завжди мирно проживали різні народи. Біля пам’ятника страченим націоналістам присутні хвилиною мовчання віддали шану полеглим Борцям за Незалежну Україну всіх часів. Саме на цьому місці 14 листопада 1943 року в Станіславському театрі відбулася прем’єра оперети «Шаріка». Близько 17.30 до залу ввійшли гестапівці, агенти і перекрили всі входи і виходи. Чотири поліцаї піднялися на сцену і один з них наказав припинити виставу. Слово до глядачів взяв помічник шефа гестапо Оскар Брандт, який заборонив публіці розмовляти між собою. Коли вороги робили обшуки, то перед задніми рядами знайшли два пістолі і гранати. У коридорі театру пролунали постріли. Одного есесівця було поранено. Людей тримали на перевірці цілу ніч. Гестапо затримало близько 100 осіб. 27 осіб засуджено до страти. О 13.30 год їх вивели під стіну єврейської синагоги і вбили.

 

Опісля, повз будівлю “Сокола” (більше відому, як “вежа Рапунцель”) екскурсія рушила до Вічевого Майдану, де вже очікувала архикняжна Ґізела  – донька австро-угорського імператора Франца Йосифа,  яка активно підтримувала незаможні верстви населення, а також опікувалася каліками, сліпими та глухими. Не випадково у Мюнхені доньку австро-угорського монарха називали «Добрим янголом із Відня» (Неперевершено зіграла її акторка, режисерка та очільниця театру-студії “Жива історія”, бібліотекарка краєзнавчого відділу ЦБ – Тетяна Зарецька.)

 

Завершилася театралізована мандрівка у сквері біля Вічевого Майдану, де на відвідувачів очікував патрон міста – Іван Якович Франко (викладач ІФТНУНГу Олег Кравець справді схожий на Каменяра) разом з Юзефою Дзвонковською, другою явою Франкової любови, Femme fatale, якій Каменяр присвятив не один вірш (дебютна роль чарівної Христини Бакіної, бібліотекарки бібліотеки-філії №6)

 

Щира подяка всім учасникам театру-студії “Жива історія” за їхній вуличний перформанс “Лики минулого. Ретроспектива”, яким вони долучилися до відзначення дня міста, відтворивши дух епохи та харизматичність історичних постатей. Саме завдяки їм, учасники екскурсії мали змогу познайомитись із самими героями, які творили історію міста, буквально доторкнутися до міських легенд.

 

Екскурсія залишила яскраві враження, жваві обговорення події та нові світлини

 

 Дякуємо Богу і ЗСУ за можливість проводити такі заходи, зберігати свою історію та творити її сьогодні на славу Україні!

 

Щиро сподіваємося,  що  наступного року День міста ми відзначатимемо під вільним небом Незламної Країни.

 

При підготовці статті та туристичного маршруту були використані такі джерела: Анастасія Третяк “Мандрівки Івано-Франківськом”; Іван Бондарєв, Михайло Головатий “Івано-Франківськ: погляд крізь століття”; Михайло Головатий “200 вулиць Івано-Франківська”.

 

Гід екскурсії – бібліотекарка абонементу ЦМБ Марія Зіняк, яка перевтілилась в  харизматичну панянка початку ХХ ст.

 

 

Відповідальні за проведення заходу – працівники абонементу ЦМБ. 

 

Автори статті: завідувачка відділу обслуговування  центральної міської бібліотеки Ольга Кирста, бібліотекарка абонементу ЦМБ – Марія Зіняк. 

Театралізована  екскурсія містом “100 хвилин по Івано-Франківську: ваш гід – бібліотека”

 

Театралізована  екскурсія містом “100 хвилин по Івано-Франківську: ваш гід – бібліотека”

 

Театралізована  екскурсія містом “100 хвилин по Івано-Франківську: ваш гід – бібліотека”

 

Театралізована  екскурсія містом “100 хвилин по Івано-Франківську: ваш гід – бібліотека”

 

Театралізована  екскурсія містом “100 хвилин по Івано-Франківську: ваш гід – бібліотека”

 

Театралізована  екскурсія містом “100 хвилин по Івано-Франківську: ваш гід – бібліотека”

 

Театралізована  екскурсія містом “100 хвилин по Івано-Франківську: ваш гід – бібліотека”

 

Театралізована  екскурсія містом “100 хвилин по Івано-Франківську: ваш гід – бібліотека”

 

Театралізована  екскурсія містом “100 хвилин по Івано-Франківську: ваш гід – бібліотека”

 

To Top