Новини Франківська

Міфи про працевлаштування: існує лише один варіант офіційного працевлаштування Новини Івано-Франківська

Управління праці пояснює та спростовує найрозповсюдженіші міфи про працевлаштування, які, на жаль, існують серед нас.

 

МІФ 2: ІСНУЄ ЛИШЕ ОДИН ВАРІАНТ ОФІЦІЙНОГО ПРАЦЕВЛАШТУВАННЯ

 

Відповідно до статті 43 Конституції України кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується.

 

Працівники реалізують право на працю шляхом укладення трудового договору про роботу на підприємстві, в установі, організації або з фізичною особою, отже, трудовий договір є основною, базовою формою виникнення трудових правовідносин.

Залежно від строку трудовий договір може бути:

1.      безстроковим, що укладається на невизначений строк;

2.      на визначений строк, встановлений за погодженням сторін;

3.      таким, що укладається на час виконання певної роботи.

Однак, укладення трудового договору – не єдиний варіант офіційного працевлаштування.

Можна цілком легально працювати за ДОГОВОРОМ ЦИВІЛЬНО-ПРАВОВОГО ХАРАКТЕРУ.

 

Договір ЦПХ, або як його ще називають цивільно-правовий договір (ЦПД), договір підряду, може укладатися між фізичною особою та підприємством чи підприємцем з приводу виконання певних робіт чи надання послуг. Дані відносини регулюються не КЗпП, а ст. 61 Господарського кодексу (ГК).
Від трудового цивільно-правовий договір відрізняється таким:

–          предметом договору є певний конкретний результат праці, а не постійні функції виконавця.

Наприклад, «установка програми Microsoft Office», «складання Податкового розрахунку сум доходу за І квартал 2023 року», «здійснити вологе прибирання приміщення адмінофісу 15.04.2023 (субота)”. Неправильно у ЦПД зазначати, що «особа обслуговує комп’ютери та програмне забезпечення підприємства», «особа здійснює ведення обліку та складання звітності», «особа виконує здійснює вологе прибирання адмінофісу та дбає про дотримання чистоти приміщень». Це формулювання постійних трудових функцій, а не результату;

– оплата за ЦПД здійснюється за правилами, прописаними самим договором. Тут не потрібно й навіть не варто дотримуватися певної періодичності. Виплати не обов’язково мають бути двічі на місяць чи раз на місяць. Вони можуть бути з будь-яким інтервалом по мірі виконання робіт. Також не потрібно дотримуватися вимог щодо мінімальної зарплати, оплата йде за результат, а не відпрацьовану норму за місяць, як при трудовому договорі;

– факт виконання роботи необхідно підтверджувати оформленням первинного документа – акта виконаних робіт, акта здачі-приймання наданих послуг;

– робочий час не лімітується.

Немає ніяких правил щодо тривалості робочого тижня. Ніяких 40 годин, 36 годин тощо. Договір може встановлювати лише строк виконання робіт, надання послуг. Наприклад, 3 дні, 2 тижні, місяць тощо. Скільки часу витрачає на роботу виконавець щодня – це виключно його проблеми. Взагалі «2 тижні» чи «місяць» краще уникати, так як це притаманно трудовим відносинам;

– записи до трудової книжки не здійснюються, виконавець не вноситься в табель обліку робочого часу чи штатний розпис, так як не є працівником підприємства;

– відносини припиняються з закінченням строку дії договору та з інших причин встановлених договором (за угодою сторін тощо);

– при укладанні ЦПД не можна говорити про матеріальну, адміністративну чи дисциплінарну відповідальність виконавця. Уся відповідальність прописується в договорі вона носить цивільно-правовий характер;

– по ЦПД не можуть виплачуватися відпускні;

– роботодавець не зобов’язаний забезпечувати працівника робочим місцем, обладнанням, створювати безпечні умови праці, надавати спецодяг, матеріали тощо. Про все це має турбуватися виконавець.

Також можна відкрити власну справу, працювати «на себе», тобто зареєструватися ФІЗИЧНОЮ ОСОБОЮ-ПІДПРИЄМЦЕМ (ФОП).

ОСНОВНІ КРОКИ ОФОРМЛЕННЯ ФОП

 

Існує два способи, як відкрити ФОП. Перший – зареєструвати свій статус через онлайн-сервіс «Дія». Другий – звернутися у будь-яке відділення Мін’юсту або ЦНАП за місцем проживання.

Щоб зареєструватись як ФОП, необхідно:

–         Обрати КВЕД – класифікатор видів економічної діяльності, повний перелік яких можна подивитися на сайті Держкомстату.

–         Подати до Єдиного державного реєстру (ЄДР) дві заповнені заяви – на реєстрацію ФОП та на вибір бажаної системи оподаткування.

–         Отримати виписку з ЄДР про реєстрацію ФОП.

–         Упродовж 10 днів з моменту отримання виписки подати до ДПС України заяву на витяг з реєстру платників єдиного податку – ЄП.

–         Отримати витяг із ДПС про систему оподаткування.

–         Відкрити розрахунковий рахунок ФОП у банку.

ЯК ВІДКРИТИ ФОП ОНЛАЙН?

Щоб відкрити ФОП онлайн, потрібно заповнити заяву на реєстрацію в Дії:

1.     Оберіть вид діяльності зі списку КВЕД, вкажіть адресу підприємства та контактні дані.

2.      Надайте дані паспорту чи ID картки та індивідуальний податковий номер – ІПН.

3.     Підпишіть заяву кваліфікованим електронним підписом – КЕП. Його можна замовити у будь-якому акредитованому центрі сертифікації ключів, надавши реєстраційну форму, паспортні дані та код платника податків. Клієнти «ПриватБанку» можуть отримати електронний ключ безплатно у своєму особистому кабінеті.

Також окремо потрібно подати заяву на визначення системи оподаткування: спрощену чи загальну.

Заява буде перевірена та автоматично надіслана до ЄДР для проведення державної реєстрації в онлайн-режимі. Виписка про відкриття ФОП надійде на електронну пошту та з’явиться в кабінеті Дія. Також згодом ви отримаєте і виписку про обрану систему оподаткування.

Якщо ви обрали загальну систему оподаткування, після подання заяви на відкриття ФОП, зареєструйте Книгу обліку доходів у податковій службі. У разі вибору спрощеної системи цього робити не потрібно. Підприємці-«спрощенці» можуть вести фінансовий облік у довільній формі.
Тож, з питанням, як швидко відкрити ФОП розібралися. Цей спосіб значно спрощує процедуру оформлення.

ЯК ЗАРЕЄСТРУВАТИ ФОП ОФЛАЙН?

Якщо у вас немає Дії або ви вагаєтеся щодо онлайн-реєстрації, ви можете відкрити ФОП офлайн. Процедура оформлення ФОП офлайн по суті не відрізняється від дистанційного способу і проходить у декілька етапів:

1.      Зайдіть до будь-якого відділення ЦНАП чи Мін’юсту.

2.     Заповніть заяву на реєстрацію ФОП.

3.     Упродовж доби інформація розглядається, після чого ви отримаєте виписку з Єдиного державного реєстру.

4.      Після отримання виписки з ЄДР, потрібно пройти всі основні кроки, про які ми згадували на початку статті.

Важливо! Відкривати ФОП потрібно за місцем прописки. Якщо ви через певні обставини, зокрема війну, переїхали в інше місто і там відкриваєте ФОП, бажано оформити тимчасову реєстрацію місця проживання або надати для реєстрації довідку внутрішньо переміщеної особи – ВПО.

ЯК ВІДКРИТИ ФОП НЕ ЗА МІСЦЕМ ПРОПИСКИ?

Зареєструвати ФОП без прописки неможливо. Однак підприємець може це зробити за фактичним місцем проживання. Якщо ви ведете свій бізнес в місті не за пропискою, юристи радять відкривати ФОП за нинішнім місцем проживання. Це позбавить проблем із податковою, яка може перевірити ваше місце реєстрації ФОП і регулярно надсилатиме вам кореспонденцію на зареєстровану адресу.

При цьому ви маєте надати контролюючим органам копії документів, які підтверджують ваше фактичне чи тимчасове місце проживання — договір оренди чи довідка ВПО. Також у вашому паспорті має бути відмітка про формальне місце реєстрації проживання.

Про перший МІФ: “Зарплата в «конверті» вигідніша, ніж офіційна”  — тут: https://www.facebook.com/upr.pracya/posts/1873331073052642

 

Міфи про працевлаштування: існує лише один варіант офіційного працевлаштування

 

To Top