КУЛЬТУРА

Скільки потрібно грошей для нормального життя: результати опитування

В середньому, на переконання більшості опитаних, їм потрібно понад 14 тисяч гривень на місяцьВ середньому, на переконання більшості опитаних, їм потрібно понад 14 тисяч гривень на місяць. Фото: з архіву редакції

До початку масштабної війни українці говорили про вищі суми, ніж нині.

Масштабна війна з російськими окупантами вплинула на різні сфери життя українців. І відповідно — на їхні погляди. За цей час значна кількість громадян переоцінили не лише своє ставлення до політики чи культури, а й до економіки та навіть до рівня заробітків, який би забезпечив нормальне, на їх переконання, життя. Якщо у 2021 році в середньому вони називали 630 доларів на місяць, то фактично нині ця сума зменшилася ледь не на половину. Такі зміни громадської думки нещодавно встановили представники Київського міжнародного інституту соціології (КМІС).

Згідно з оприлюдненим дослідженням, масштабна війна змінила ставлення українців до економічної ситуації в країні. Якщо до 24 лютого більшість респондентів (58%) низько її оцінювали, то нині 53,9% спиняється на середніх її оцінках. Таку парадоксальну зміну в громадській думці експерти пояснюють консолідацією та національним піднесенням під час війни.

Соціологи також запитали в людей, скільки грошей потрібно їхній родині у розрахунку на одну особу за місяць, щоб жити нормально. За рік погляди українців дещо змінилися.

Так, у листопаді 2021 року в середньому учасники опитування говорили про 630 доларів або 16 тисяч 372 гривні на місяць. Натомість у грудні 2022-го вони назвали меншу суму — 340 доларів або 14 тисяч 231 гривню. Звісно, йдеться про середнє значення, адже частина респондентів називала вищі суми, а інша — нижчі.

В середньому необхідна сума становить 340 доларів або 14 тисяч 231 гривню на місяць. Інфографіка: КМІС

В середньому необхідна сума становить 340 доларів або 14 тисяч 231 гривню на місяць. Інфографіка: КМІС

Понад 40% громадян зазначили, що їхні нинішні доходи відчутно нижчі за цю суму, 24,9% — дещо нижчі, 24,3% — приблизно на цьому рівні, 7,1% — дещо вищі, 3,2% — відчутно вищі.

На жаль, майже половина опитаних нині не отримує бажаних для них доходів. Інфографіка: КМІС

На жаль, майже половина опитаних нині не отримує бажаних для них доходів. Інфографіка: КМІС

Втім, серед українців переважають оптимістичні погляди. Наприклад, 67,9% громадян переконані, що протягом 2023 року їхнє життя більш-менш налагодиться. Ніякого покращення не очікують 11,8%. Решті було важко відповісти на це питання.

Нині оптимізм українців перебуває на значно вищому рівні, ніж до початку масштабної війни. Інфографіка: КМІС

Нині оптимізм українців перебуває на значно вищому рівні, ніж до початку масштабної війни. Інфографіка: КМІС

Довідково. Безпосереднє опитування представники КМІС проводили протягом 19-25 грудня 2022 року на всіх територіях, крім тимчасово окупованих. За цей час вони дізналися думку 2007 повнолітніх громадян різних соціальних і вікових груп. Статистична похибка не перевищує 2,5%. Тож результати дослідження зображують загальні настрої українців.

To Top