КУЛЬТУРА

Продаж сільськогосподарських земель: де найбільше продають і за скільки

Ринок землі в Україні запрацював з 1 липня цього рокуРинок землі в Україні запрацював з 1 липня цього року. Фото: ілюстративне newsmax.in.ua

Про те, як працює ринок землі сільськогосподарського призначення

Вже понад два місяці як в Україні запрацював ринок землі. Щоправда, прогнозованого деякими політиками та експертами ажіотажу так і не сталося. Більшість українців не поспішає продавати свої ділянки сільськогосподарського призначення. Однак вже можна побачити, якою нині є середня вартість одного гектара такої землі у кожній з областей та як змінюються ціни.

За інформацією Міністерств аграрної політики та продовольства України, станом на 17 вересня в країні укладено 17 тисяч 293 угоди з продажу землі сільськогосподарського призначення. Загальна площа цих ділянок сягає 42 тисяч 226 гектарів. Якщо визначати лідерів, то тут можна зіткнутися з досить парадоксальною ситуацією: за кількістю укладених угод на перших місцях стоять одні області, а за загальною площею проданої землі — інші.

Наприклад, найбільше земельних угод уклали у Полтавській (1 тисяча 552 угоди на 3 тисячі 958,9 гектара землі), Київській (1 тисяча 482 угоди на 1 тисячу 626,3 гектара землі), Хмельницькій (1 тисяча 403 угоди на 2 тисячі 146,7 гектара землі) і Вінницькій областях (1 тисяча 304 угод на 2 тисячі 552,1 гектара землі). А ось за загальною площею проданих земельних ділянок «вирвалися» вперед дві області: Кіровоградська (7 тисяч 780,5 проданих гектарів при 586 укладених угодах) та Харківська (4 тисячі 686,1 проданих гектарів при 1 тисячі 118 укладених угодах).

Наразі українці продали загалом 42 тисячі 226 гектарів земель сільськогосподарського призначення. Інфографіка: Міністерств аграрної політики та продовольства України

Наразі українці продали загалом 42 тисячі 226 гектарів земель сільськогосподарського призначення. Інфографіка: Міністерств аграрної політики та продовольства України

Натомість найменше землі за понад два останні місяці продали на Чернівеччині — 191,2 гектара. Загалом менше, ніж 500 гектарів, за цей період населення збуло ще у низці областей: Івано-Франківській, Рівненській, Одеській, Львівській і Луганській.

Як зазначив міністр аграрної політики та продовольства Роман Лещенко, на ринку земель сільськогосподарського призначення відсутній будь-який ажіотаж. До того ж статистика свідчить, що понад 95 відсотків власників не планують найближчим часом продавати свої ділянки.

«Нині земля — це найкращий депозит, який постійно зростає у ціні і створює дохід. Земля буде дорожчати як мінімум на 7-10 відсотків у рік. Орендна плата теж зросте», — прогнозує Роман Лещенко.

Скільки коштує гектар землі: середні ціни по областях

На ресурсі «Мапа земельних угод і цін на землю» вказано, що впродовж серпня за один гектар землі сільськогосподарського призначення найбільше давали у Київській, Одеській, Вінницькій, Львівській, Рівненській, Хмельницькій, Черкаській і Луганській областях. У них середні ціни коливалися на рівні понад 29-36 тисяч гривень за гектар. Проти липня у частині областей середні ціни зросли, в інших — впали. Найбільше середня вартість гектару землі сільськогосподарського призначення «підскочила» на Вінничині — на 13,5 тисячі гривень. А найзначніше падіння сталося у Закарпатській області — на 15,3 відсотка.

Отож, впродовж серпня середня вартість одного гектара була такою:

 • Вінницька область — 33,5 тисячі гривень за гектар (на 13,5 тисячі вище, ніж у липні);
 • Волинська область — 24 тисячі гривень за гектар (на 1,6 тисячі вище, ніж у липні);
 • Дніпропетровська область — 25,9 тисячі гривень за гектар (на 2 тисячі вище, ніж у липні);
 • Донецька область — 21,8 тисячі гривень за гектар (на 1,6 тисячі нижче, ніж у липні);
 • Житомирська область — 23,2 тисячі гривень за гектар (на 1,2 тисячі нижче, ніж у липні);
 • Закарпатська область — 24,6 тисячі гривень за гектар (на 15,3 тисячі нижче, ніж у липні);
 • Запорізька область — 26,3 тисячі гривень за гектар (на 7,2 тисячі вище, ніж у липні);
 • Івано-Франківська область — 19,1 тисячі гривень за гектар (невідомо, землю впродовж липня не продавали);
 • Київська область — 36,5 тисячі гривень за гектар (на 2,8 тисячі нижче, ніж у липні);
 • Кіровоградська область — 28,1 тисячі гривень за гектар (на 2,4 тисячі вище, ніж у липні);
 • Луганська область — 29,1 тисячі гривень за гектар (на 0,2 тисячі нижче, ніж у липні);
 • Львівська область — 30,7 тисячі гривень за гектар (на 5,2 тисячі вище, ніж у липні);
 • Миколаївська область — 24,7 тисячі гривень за гектар (на 3,5 тисячі вище, ніж у липні);
 • Одеська область — 36,2 тисячі гривень за гектар (на 2,7 тисячі нижче, ніж у липні);
 • Полтавська область — 28,7 тисячі гривень за гектар (на 1,5 тисячі вище, ніж у липні);
 • Рівненська область — 30,6 тисячі гривень за гектар (на 8,6 тисячі вище, ніж у липні);
 • Сумська область — 24,8 тисячі гривень за гектар (на 0,2 тис. вище, ніж у липні);
 • Тернопільська область — 27,5 тисячі гривень за гектар (на 0,3 тисячі нижче, ніж у липні);
 • Харківська область — 27,3 тисячі гривень за гектар (на 3,7 тисячі вище, ніж у липні);
 • Херсонська область — 20,9 тисячі гривень за гектар (на 0,4 тисячі вище, ніж у липні);
 • Хмельницька область — 29,5 тисячі гривень за гектар (на 0,7 тисячі нижче, ніж у липні);
 • Черкаська область — 29,3 тисячі гривень за гектар (у порівнянні з липнем не змінилася);
 • Чернівецька область — 26,2 тисячі гривень за гектар (на 6,8 тисячі вище, ніж у липні);
 • Чернігівська область — 25,7 тисячі гривень за гектар (на 0,5 тисячі нижче, ніж у липні).

Ці ціни досить приблизні. Середня вартість гектару в кожній з областей може зазнавати змін ледь не щотижня. Що на це впливає, поки зарано говорити, адже минуло лише трішки більше як два місяці від запуску ринку землі. Щоб зробити попередні висновки, йому потрібно дати хоча б пів року.

Кому можна купувати землю, а кому — ні

Власне, з 1 липня у законодавчій площині не сталося жодних серйозних змін, які б докорінно змінювали правила земельного ринку. Тому до 2024 року покупцями сільськогосподарських земель можуть бути лише фізичні особи, тобто громадяни України. Людина може прямо або опосередковано мати не більше як 100 гектарів. Таким чином, якщо українець вже володіє 50 гектарами, він може придбати максимум ще 50. А з 1 січня 2024-го в «одних руках» можна буде мати до 10 тисяч гектарів. Тоді ж землю дозволять купувати юридичним особам, зокрема агрохолдингам. Проте у них не має бути іноземного капіталу.

Щодо іноземців, то поки що вони можуть стати власниками землі сільськогосподарського призначення, отримавши її у спадок, але впродовж року мусять її продати. Іноземці зможуть купувати землю лише тоді, коли українці погодять це на загальнонаціональному референдумі. У будь-якому випадку ділянки буде заборонено продавати громадянам Росії, представникам терористів і компаніям, зареєстрованих в офшорах. Крім того, подібне обмеження стосується земель, які розташовані менше як за 50 кілометрів до державного кордону.

To Top